Certyfikaty Azure

Zmiany, zmiany, zmiany…

Certyfikaty są powiązane z technologiami a te drugie mają to do siebie że przemijają, lub się mocno zmieniają. Aktualnie chyba nic nie zmienia się tak mocno jak Azure. Nic więc dziwnego że Microsoft postanowił odświeżyć nieco certyfikaty dotyczące rozwiązań chmurowych. Niezależnie od tego czy macie zamiar zdać egzamin, czy należycie (tak jak ja) do grona osób które posiadają certyfikaty Azure ten artykuł prawdopodobnie Was dotyczy.

Certyfikaty „emerytowane”

Są to certyfikaty które tracą ważność. Z końcem 2018 ważność tracą certyfikaty:

70-496: Administering Visual Studio Team Foundation Server

70-497: Software Testing with Visual Studio

70-498: Delivering Continuous Value with Visual Studio

70-532: Developing Microsoft Azure Solutions

70-533: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions

70-535: Architecting Microsoft Azure Solutions

Jako developerzy powinniśmy zainteresować się dwoma z nich czyli 498 oraz 532. Jednak dzisiaj skupmy się zgodnie z tytułem postu na certyfikatach Azure (pogrubione). Trzy certyfikaty Azure czyli 532, 533 i 535 z końcem roku będą zastąpione swoimi nowszymi odpowiednikami.

Nowe certyfikaty

Angażując się w społeczność technologiczną, Microsoft dostrzegł zmianę oczekiwań co do kursów certyfikacyjnych. Rosło zapotrzebowanie na certyfikaty, które wykraczały poza nauczanie, jak korzystać z technologii, aby rozwinąć umiejętności potrzebne do pełnienia określonej roli zawodowej.

To spowodowało rozwój certyfikatów opartych na rolach. W związku z tym Microsoft rozpoczął przeprowadzanie dogłębnej analizy zadań, aby w pełni zrozumieć zakres umiejętności i wiedzy wymaganych do osiągnięcia sukcesu w konkretnej roli zawodowej. Po ustaleniu listy umiejętności i wiedzy firma zawęziła to, co zostanie zmierzone w procesie certyfikacji.

Nowe certyfikaty oparte na rolach MS podzielił na trzy poziomy oznaczenia:

  • Fundamentals – wymaga zdania jednego egzaminu
  • Associate – wymaga od Ciebie zdania dwóch egzaminów na poziomie Associate
  • Ekspert – w zależności od tematyki: zdanie dwóch egzaminów na poziomie eksperckim bez wymaganego certyfikatu Associate lub uzyskanie certyfikatu na poziomie Associate, a następnie zdanie egzaminu na poziomie Expert

Certyfikaty oparte na rolach Azure

Tworząc pierwszą część nowych certyfikatów, Microsoft skupił się na trzech podstawowych rolach: Cloud Administrator, Cloud Developer i Cloud Solutions Architect.

Efektem są trzy nowe certyfikaty Microsoft Azure, które są oparte na bardzo popularnych egzaminach Azure 70-532, 70-533 i 70-535. Nowe certyfikaty zastąpią swoje stare odpowiedniki.

Microsoft Certified Azure Administrator

Pierwszą certyfikacją opartą na rolach jest Microsoft Certified Azure Administrator Associate , przygotowujący do roli administratora chmury.

Próbując tego certyfikatu nauczysz się szerokiego zakresu wiedzy i umiejętności wymaganych od Administratora Chmury. Jest to m.in. zarządzanie usługami w chmurze (pamięcią masową, zabezpieczeniami, obsługą sieci, możliwościami obliczania w chmurze), tworzenie i monitorowanie zasobów oraz obsługa żądań dla infrastruktury, aplikacji i środowisk.

Azure Administrator Associate zastępuje egzamin 70-533: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions. Aby uzyskać certyfikat, musisz zdać następujące egzaminy:

Jeśli zdałeś egzamin 70-533, możesz wykorzystać swoje umiejętności, aby zostać administratorem platformy Azure, przechodząc egzamin przejściowy AZ-102: Microsoft Azure Administrator Certification Transition.

Microsoft Certified Azure Developer

Uruchamiany wraz z Azure Administrator na poziomie Associate to Microsoft Certified Azure Developer Associate. Jest to wersja przeznaczona dla programisty rozwiązań chmurowych.

Po uzyskaniu tego certyfikatu powinieneś potrafić projektować i budować aplikacje i usługi w chmurze, współpracować z administratorami baz danych w chmurze, administratorami i architektami rozwiązań. To wszystko po to aby wdrażać rozwiązania na platformie Azure. Nauczysz się wszystkich umiejętności Cloud Developera.

Azure Developer Associate zastępuje egzamin 70-532:  Developing Microsoft Azure Solutions. Aby uzyskać certyfikat, musisz zdać następujące egzaminy:

Jeśli uzyskałeś egzamin 70-532, możesz zdobyć referencje Azure Developer, przechodząc egzamin przejściowy AZ-202: Microsoft Azure Developer Certification Transition.

Microsoft Certified Azure Solutions Architect

Pierwszą certyfikacją opartą na rolach, którą można zdobyć na poziomie eksperckim, jest ekspert Microsoft Certified Azure Solutions Architect Expert. Certyfikacja ta jest dostosowana do roli Architekta Cloud Solutions.

Pracując nad tym poziomem kompetencji na poziomie eksperta, poznasz zaawansowane umiejętności platformy Azure. Nauczysz się przekładać wymagania biznesowe na bezpieczne, skalowalne i niezawodne rozwiązania. Dodatkowo łącząc to z umiejętnościami w zakresie obliczeń, sieci, pamięci masowej i bezpieczeństwa.

Mimo że wiedza ta opiera się na wiedzy zawartej w certyfikatach Azure Administrator i Azure Developer na poziomie Associate, wspomniane egzaminy nie są wymagane jako warunek wstępny.

Azure Solutions Architect Expert zastępuje egzamin 70-535: Architecting Microsoft Azure Solutions. Aby uzyskać certyfikat, musisz zdać następujące egzaminy:

Jeśli zdałeś egzamin 70-535, możesz wykorzystać swoje umiejętności, by zdobyć architekta Azure Solutions Architect, przechodząc egzamin przejściowy AZ-302: Microsoft Azure Solutions Architect Certification Transition.

Co z obecnymi certyfikatami?

Sam mógłbym zapytać: „A co jeśli juz mam obecny certyfikat,np. 70-532 i nie chce niczego więcej zdawać? Niestety jeżeli nic nie zrobimy to certyfikat traci ważność. Więc „jak żyć”? 😉 Po prostu żyć dalej wybierając  jedną z dwóch dróg: zdać egzamin przejściowy i cieszyć się nowym/aktualnym certyfikatem, lub zignorować sprawę i pogodzić się z utratą certyfikacji w zakresie Azure. Wybór pozostawiam Wam.

Przydatne linki:

„Emerytowane” egzaminy

Nowe certyfikaty (MS Blog)

Technet UK Blog

O autorze

Niepoprawny optymista. 100 pomysłów na sekundę, wielbiciel nowych technologii, nie tylko z rodziny .Net. Często nosi przy sobie jabłko, takie nadgryzione... ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać znaczników języka HTML i ich atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zamknij