Kilka dni temu przy okazji odnawiania certyfikatu miałem okazję przetestować na własnej skórze nową ścieżkę certyfikacji Microsoft. Kilka miesięcy temu zdawałem egzamin 70-532. Niedługo po zdaniu egzaminu dowiedziałem się że ścieżki certyfikacji zmieniają się na nowe, oparte na rolach. W związku z tym aby utrzymać certyfikację muszę zdać „rozszerzenie” AZ-202: Microsoft Azure Developer Certification Transition.

Nowe ścieżki

Nowe ścieżki certyfikacji (które opisywałem TUTAJ) miały być bardziej praktyczne, oparte na rolach pełnionych przez zdających w ich organizacjach. Po zapowiedziach nowy super ekstra fajnych ścieżek spodziewałem się ze treść i forma certyfikacji będzie skrajnie inna. Stare składały się z kilku test caseów i pytań zamkniętych wielokrotnego wyboru.

Wcześniejsze wersje

Poprzednie egzaminy, w moim przypadku to 70-532 Developing Microsoft Azure Solutions, tracą ważność po wejściu nowych ścieżek. Dla osób posiadających takie egzaminy przygotowano wersje przejściowe certyfikacji. Szczerze mówiąc myślałem że mam więcej czasu i zacząłem interesować się tym tematem w pierwszej połowie marca. Okazało się że mam czas do końca marca bo po tym terminie zostaje tylko zdawać egzamin od nowa.

Egzamin

Wiedząc że mam mało czasu zapisałem się na egzamin w ostatni roboczy dzień marca :). Jako że całkiem niedawno zdawałem poprzedni egzamin pomyślałem że większe przygotowanie nie ma sensu, ponieważ po pierwsze wiedzę zdobyłem wcześniej, po drugie nie wiem tak naprawdę do czego się przygotować skoro egzaminy są takie „nowe”. Pełen nadziei i ciekawości udałem się do centrum egzaminacyjnego (tego samego jak w przypadku poprzednich egzaminów). Procedura przed egzaminem identyczna jak wcześniej, siadam do komputera a tam czeka na mnie osiemnaście pytań. Pierwsza moja myśl: trochę mało, ale to w końcu uzupełnienie.

Wrażenia

Otwieram pierwsze z pytań a tu dokładnie to samo co podczas poprzedniego egzaminu! Oczywiście nie jeden do jeden, przypadki inne ale forma ta sama: firma x, problem y, architektura z, rozwiąż problemy i spraw by było fajnie 🙂 Egzamin zdałem, ale wyszedłem z niego lekko zmieszany. Gdzie te nowości, co poszło nie tak? 😉 Zastanawiam się teraz czy to ja miałem takie (nie)szczęście że trafiłem pytania „ze starej puli” czy te egzaminy się praktycznie nie różnią a te nowe super fajne certyfikacje to marketing sugar?

O autorze

Niepoprawny optymista. 100 pomysłów na sekundę, wielbiciel nowych technologii, nie tylko z rodziny .Net. Często nosi przy sobie jabłko, takie nadgryzione... ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać znaczników języka HTML i ich atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zamknij