Microsoft kocha Linuxa

Microsoft kocha Linuxa, a czy Windows też? Dzisiejszy post będzie inny niż poprzednie, bez „mięsa” programistycznego. Jeżeli oczekujesz technikaliów i konkretów to ostrzegam nie czytaj, bo to raczej przerośnięty felieton 🙂

Postanowiłem podzielić się swoimi przemyśleniami na temat popularnego systemu. Podkreślam że są to moje bardzo subiektywne odczucia i spostrzeżenia, zachęcam do komentowania i dyskusji. Kilka dni temu piekło zamarzło po raz… …któryś tam, dowiedzieliśmy że Microsoft zwalnia 60.000 patentów dla Open-Source (Forbes). Nie jest tajemnicą, że Microsoft od dłuższego czasu stara się być otwarty na inne platformy, ale zastanawiam się jakie w związku z tym ma plany co do rodzimej platformy jaką jest Windows? Postanowiłem podzielić się swoimi przemyśleniami na temat popularnego systemu. Microsoft niczym Martin L. K. miał marzenie, że dominacja Windowsa jako systemu operacyjnego nigdy się nie skończy. I w pewnym stopniu tak się nawet stało, ale nie do końca…

Urządzenia Mobilne

Pierwszym ciosem dla Windows był rozwój systemów mobilnych, który przyniósł bardzo duży rozwój iOs oraz Androida. Był oczywiście Windows phone, ale jak wiemy to było zupełnie inne jadro (CE, NT). Dopiero Windows 10 mobile wprowadził Windowsa w świat urządzeń mobilnych. Jak się okazało chyba troszkę za późno. Co do jakości systemu zdania są podzielone, ja bardzo chętnie używałem systemu od MS na komórce, ale nie wiem czy jestem „standardowym” użytkownikiem 😉 Realia są jednak jasne, zależnie od szacunków około połowa dostępów do stron internetowych realizowanych jest z urządzeń mobilnych a tam windows praktycznie nie istnieje.

Wygląda na to że MS pogodził się z porażką Windowsa ma urządzeniach mobilnych. Działania firmy przeniosły się na dostarczanie swoich rozwiązań (np. Office, Skype) na konkurencyjne systemy.

Serwery i Superkomputery

Co do superkomputerów to na stronie top500.org można przejrzeć 500 najmocniejszych superkomputerów świata. Można tam filtrować po systemie ale mamy w sumie jeden – linux. Tak!, wszystkie superkomputery działają pod kontrolą linuxa, próżno szukać tam okienek. Nie udało mi się znaleźć statystyk dotyczących porównania udziału w rynku Windows Server’a, ale wszyscy wiemy że serwerowe okienka są bardzo mało popularne, bronią się tylko w korporacyjnych serwerowniach.

Ten temat jest dla firmy z redmond znany już od dawna. Od jakiegoś czasu można zauważyć powolne przesiadanie się na rozwiązania linuxowe. Mam tu na myśli MS SQL Server dostępny na linuxa. Kolejnym krokiem jest pośrednie zastąpienie IIS przez .Net Core który nie potrzebuje IIS a co za tym idzie Windows Servera żeby postawić aplikację webową.

Telewizory i inne sprzęty (IoT)

Coraz częściej sprzęty które kupujemy do domu są „smart”. Chyba najbardziej popularnym smart sprzętem jest telewizor.  Według   netmarketshare.com rynek telewizorów został podzielony pomiędzy linuxa i….androida.

W urządzeniach samsunga spotkać możemy jeszcze system Tizen, na który możemy pisać w .Net używając Xamarina. Nie różni się to niczym od pisania aplikacji na androida, w końcu Tizen to nie Windows.

Chmurki

Ok, to że w AWS króluje Linux to w sumie dość oczywiste. Google, wiadomo. Ale Azure? Między innymi na zdnet.com możemy przeczytać że Azure został zdominowany przez Linuxa.

Co na to Microsoft? Otóż… chwali się tym i jest z tego dumny. Hmm…

Desktopy

Tutaj nadal król jest jeden. Jednak nogi tak jakby bardziej gliniane 😉 Problemów jest kilka. Nie jest tajemnicą że wsteczna kompatybilność kosztuje. Windows ma duży dług technologiczny który może pogrążyć, pamiętacie IE? Jeżeli tak, to już wiecie jak utrzymywanie kompatybilności wstecznej za wszelką cenę może się skończyć… Bastionem okienek na desktopach był zawsze pakiet Office. Ale halo, halo czyż nie można użyć office online? W sumie office jest dostępny na większość platform poza czystym linuxem. Kolejnym mocnym aspektem Windowsa było zawsze AD. Ale dziś mamy AAD. Jako developerzy pisaliśmy kod w Visual Studio, ale teraz możemy pisać w VS np. na macu aplikacje w core. Dodatkowo aktualny Windows bardzo mocno wspiera linuxa np. poprzez WSL umożliwiając uruchomienie linuxa nie obok a właściwie wewnątrz systemu, ponadto linuxa możemy pobrać ze sklepu Microsoft.

Jak żyć?…

…normalnie 🙂 Poczekamy zobaczymy. Na dziś wiemy że Microsoft chce stworzyć nowy modułowy system o nazwie Windows Core OS. Pomysł jest prosty: system Windows będzie korzystał z tego samego jądra (OneCore), oraz z tych samych komponentów na poziomie systemu operacyjnego (Windows Core OS), jednak powłoka będzie zmienna i konfigurowalna w oparciu o tworzony sprzęt. To mi trochę przypomina Linuxa – mamy core oraz nakładkę graficzną. Nowy system ma być lekki, elastyczny, bezpieczny i całkowicie nowoczesny. Wartością dodaną ma być odcięcie się od Win32. Nie ukrywam że nowa koncepcja mi się bardzo podoba, zastanawiam się tylko ile będzie Windowsa w nowym Windowsie???

 

Linki:

Otwarcie patentów – Forbes

Superkomputery – top500.org

Systemy w TV – netmarketshare.com

Dominacja linuxa na Azure – zdnet.com

WSL dokumentacja – Ms Docs

O autorze

Niepoprawny optymista. 100 pomysłów na sekundę, wielbiciel nowych technologii, nie tylko z rodziny .Net. Często nosi przy sobie jabłko, takie nadgryzione... ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać znaczników języka HTML i ich atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zamknij